Sezonowe jedzenie jest modnym współcześnie trendem – najbardziej etyczną formułą odżywiania w dobie kryzysu klimatycznego. Jest również „vintage” – z sezonowych darów natury korzystali nasi rodzice i dziadkowie od pokoleń. Dlaczego warto kontynuować tę tradycję i w jaki sposób wykorzystać dostępne jesienią warzywa i owoce?
To, co oferuje nam natura w poszczególnych miesiącach roku, jest najsmaczniejsze, najbardziej dostępne i najlepsze dla naszego zdrowia. Świeże warzywa i owoce można przyrządzić na wiele sposobów. Najpopularniejsze z nich to: surówki, leczo, gulasze, zupy, warzywne kotleciki, sosy, przetwory. W naszej Kuchni Vintage do przyrządzania dań i przetworów z sezonowych warzyw używamy solidnych żeliwnych patelni i garnków do zadań specjalnych np. Ombre Vintage Cuisine. Przyda się też Retro frytownica beztłuszczowa. Ale zacznijmy od początku –.dlaczego sezonowe jedzenie stało się modne? Dlaczego warto podążać za tym trendem?
Smacznie, zdrowo – sezonowo!
Warto jeść sezonowo, ponieważ dostarczamy organizmowi nie tylko różnorodne składniki odżywcze, lecz te o największej wartości odżywczej. To dlatego, że wkrótce po zerwaniu, świeże, trafiają na nasz talerz. Takie świeże warzywa i owoce mają też najlepszy smak. Porównajmy choćby smak i aromat pomidorów z czerwca do pomidorów z grudnia…
Sezonowe jedzenie korzystne dla środowiska
Jedzenie sezonowe jest również najlepsze dla środowiska naturalnego. Zebrane lokalnie owoce i warzywa, które wyrosły w naturalnych warunkach, trafiają najczęściej na lokalny rynek – zostają przywiezione na lokalny stragan, targowisko czy do lokalnych sieci marketów. Oznacza to, że nie musiały odbyć długiej podróży samolotem, statkiem czy samochodem dostawczym, tracąc w międzyczasie na jakości i świeżości.
Również hodowla sezonowych warzyw i owoców jest nieinwazyjna dla środowiska naturalnego w przeciwieństwie do produkcji warzyw i owoców w specjalnie stworzonych do tego warunkach, w szklarniach, przy sztucznym świetle. Sezonowe warzywa nie wymagają też pakowania w plastik czy tacki, w które często pakowane są marketowe produkty z importu, aby nie uległy zgnieceniu podczas transportu.
Ślad węglowy, jaki pozostawia za sobą hodowla i dystrybucja sezonowych warzyw i owoców, jest więc zdecydowanie mniejszy.
Sezonowo znaczy taniej
Kupowanie tego, co rośnie naturalnie, pod wpływem światła słonecznego i deszczu, jest też korzystne dla naszego portfela. Owoce i warzywa w pełnym sezonie, czyli najlepsze jakościowo kupimy w optymalnej cenie z powodu ich łatwej dostępności. To dobry moment na przygotowywanie zimowych zapasów: marynat, kiszonek, sosów, marmolad, mrożonek.
Jesień – jak jeść sezonowo warzywa i owoce?
W naszej Kuchni Vintage nie może zabraknąć świeżych sezonowych warzyw i owoców!
Jak jeść sezonowo warzywa i owoce w sezonie jesiennym? Poznaj trzy podstawowe zasady.
- Jesienią wypatrujmy na straganach tego, co wkrótce zniknie ze sprzedaży. Wrzesień to ostatni moment, by kupić najlepszą rzodkiewkę czy fasolkę szparagową. Do października z warzyw sezonowych dostępne są: bakłażany, cukinia, por, pomidory. Do listopada kupimy: świeże brokuły, kalafior, dynię. Jeśli chodzi o sezon na owoce – kalendarz jesienny prezentuje się następująco: do października możemy cieszyć się smakiem śliwek, malin i jeżyn, winogron, smacznych jabłek i gruszek. Później zostaną nam jabłka i gruszki. Jesienią stawiajmy na to, co niedługo zniknie ze sprzedaży!
- Jedzmy jak najwięcej warzyw i owoców w surowej postaci, wtedy zachowają najwięcej wartości odżywczych. W przypadku owoców to proste, ponieważ same z siebie są pyszne. Zawierają fruktozę, której spożycie zaspokaja potrzebę zjedzenia czegoś słodkiego. Możemy więc zastąpić nimi słodycze i desery. Warto również eksperymentować ze smakami: połączyć pasztet ze śliwką, gruszką lub jabłkiem, sery dojrzewające z winogronami i świeżymi konfiturami, zupę krem z brokułów z gruszką. Spróbujmy frytek w innej postaci – można je zrobić z dyni, bakłażana, cukinii, marchewki, selera. Do śniadania i kolacji przyrządzajmy sałatki z pomidorów, ogórków, rzodkiewek, z dodatkiem oliwy, jogurtu, winegret i świeżych ziół. Do obiadu postawmy na świeże surówki. Wprowadźmy zdrowe nawyki i między posiłkami podjadajmy surowe warzywa z dodatkiem ziół, pestek dyni, ziaren słonecznika.
- Do przyrządzania warzywnych dań używajmy uniwersalnych solidnych żeliwnych patelni oraz garnków do zadań specjalnych np. Ombre Vintage Cuisine, które mają zastosowanie na kuchence gazowej, jak i indukcyjnej. Naturalne żeliwo równomiernie rozprowadza ciepło, a pokrywka posiada wypustki, wspomagające odpowiednia cyrkulację pary wodnej, co sprawia, że potrawa nie przypala się, tylko dusi we własnym sosie, pozostając soczystą i pełną wartości odżywczych. Garnki żeliwne Ombre są odporne na bardzo wysokie temperatury – przyrządzimy w nich leczo, gulasz, gołąbki, zupy, sosy, a dodatkowo upieczemy chleb czy ciasto. Do smażenia używajmy Retro frytownicy beztłuszczowej, nasze dania będą lżejsze dla żołądka i zdrowsze.
Miłego, jesiennego gotowania!